ACENDU ÇEŞMESİ
![ACENDU ÇEŞMESİ](/media/k2/items/cache/af2ef6a0e2c9c528b09655df79f3b312_L.jpg)
Kıbrıs’ın Venedik idaresinde olduğu 15-16. asırlara ait bir pınar suyudur.
Kasabanın doğusunda, Lefke Deresi ile Lağuna Dağı yamaçları arasında bulunan bu suyun, Cento isimli bir Venedikli komutan tarafından bulunduğu ve onun adına hitaben Çento’nun suyu- Aqua De Cento- diye isimlendirildiği ancak zamanla halk dilinde Acendu şeklinde yayıldığı kabul edilmektedir.
Acendu bölgesinde ‘Acendu Kilisesi’ olarak anılan bir de kilise bulunmaktadır.