PİRİ MEHMET PAŞA TÜRBESİ - Lefke Belediyesi

PİRİ MEHMET PAŞA TÜRBESİ

Yukarı Camii veya Minareli camii olarak da bilinen camii, Osmanlı İdaresi döneminde Ay.Yorgi Kilisesinin kalıntıları üzerine yapılmıştır. Kesin inşaat yılı bilinmemektedir.

Lefke Pir Paşa Camisi Arap akınları esnasında kiliseden camiye çevrilmişti. Kıbrıs, 1570-1571 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nun düzenlemiş olduğu harekâtla Osmanlı topraklarına katılmıştır. Harekâta Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Pir Paşa’nın torunu Mehmet Bey de katılmıştı. Türk düzeninin kurulmasında Mehmet Bey Baf Sancaktarı olmuş ve Lefke de bu sancağa katılmıştı. Mehmet Bey Lefke’yi ziyaretinde bu harap camiyi görmüş ve seceresi Hazreti Ebubekir’e kadar dayanan bu muhterem camiyi yenileyerek inşa etmiş ve camiye dedesinin adı olan Pir Paşa ismini vermiştir.

Pir Paşa Camisi’nin üç kemerli toplantı yeri ve kesme taştan yapılmış silindirik bir mimarisi vardır. 1570-1571 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’a düzenlemiş olduğu fetihte, Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Pir Paşa’nın torunu Mehmet Bey de katılmıştı. Düzeninin kurulmasında Mehmet Bey, Baf Sancaktarı olmuş ve Lefke de bu sancağa katılmıştı. Mehmet Bey Lefke’yi ziyaretinde,eski Ay.Yorgi kilise kalıntılarını ve  bu harap camiyi görmüş ve seceresi Hazreti Ebubekir’e kadar dayanan bu muhterem camiyi yenileyerek inşa etmiş ve camiye dedesinin adı olan Piri Paşa ismini vermiştir.